Gallipoli (Mini Dizi)

Gallipoli15

Uzun zamandır izlemek istediğim ama hep bundan sonra izlerim diyerek erteledim bir mini seriydi. İzlemek istiyordum çünkü bize anlatılanları, gidip şehitliklerde gördüklerimizi bir de onların gözünden görmek istiyordum. Acaba onlar da bizim gibi mi biliyorlardı?

Avusturalya yapımı, yaklaşık 45 dakikalık 7 bölümden oluşan, bu dizide 4 genç Anzak askerinin ve arkadaşlarının yaşadıklarına tanık oluyoruz. Gerçekten de bize anlatılan çoğu şeyi gördüm bu mini dizide. Onlar da bize öyle nefret duymuyorlardı. Onlar dediğim Anzak ve Yeni Zelandalı’lar. Hani derlerdi ya niye geldiklerini, neden savaştıklarını bilmeden oradalar diye; evet gerçekten öyleler. 10 saniye sonra öleceklerini bile bile sırf emredildi diye siperden çıkıyorlar bir hiç uğruna.

Hani anlatırlardı, cansız bedenleri alandan temizlemek için ateşkes yaparlar o sırada da birbirleriyle etkileşim kurarlardı diye. Dizide birbirlerine sigara verdiklerini, hediyeleştiklerini, birbirlerinin askerlerini birlikte taşıyıp gömdüklerini görüyoruz. Uzun süren siper nöbetlerinde sıkıldıklarında, siperden sipere kürek vurma oyunu oynadıklarını da görüyoruz. Bunu bilmiyordum mesela. Tabi başlarda Türkler’i olağanüstü varlıkmış gibi sanıyorlar ama sonradan bak onların da annesi, ailesi, karısı varmış bizden farkları yok diyorlar birbirlerine.

Gallipoli_TV_Series-3
Bir Anzak askeriyle Türk askerinin sigara paylaşımı

Gerçi bir Seyit Onbaşı’yı göremiyoruz ama olsun. İzlenilesi bir seriydi, tavsiye ederim. Dizi Atatürk’ün “Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.” sözüyle ve Çanakkale’deki şehitliklerin görüntüleriyle bitiyor.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt3577058/

Reklamlar

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s